Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

W aucie coraz bezpieczniej


Dodano: 16.02.2015

Polacy coraz częściej zapinają pasy bezpieczeństwa podczas jazdy samochodem. Z każdym rokiem przybywa również małych pasażerów podróżujących w fotelikach. To najważniejsze ustalenia z badania przeprowadzonego na zlecenie Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Jak Polacy korzystają z urządzeń poprawiających bezpieczeństwo w autach? Na zlecenie Sekretariatu Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego zbadali to specjaliści z Instytutu Transportu Samochodowego (ITS) oraz firmy Heller Consult sp. z o. o. (HC). W 16 województwach i 86 punktach pomiarowych sprawdzili ponad 100 tysięcy aut i ich pasażerów. Wyniki? 94 % pasażerów podróżujących z przodu miało zapięte pasy. Z tyłu mniej, bo 71 proc. Najczęściej zapinamy pasy na najszybszych drogach – ekspresówkach i autostradach. Rzadziej na wolniejszych – powiatowych.
Choć w Polsce coraz więcej pasażerów zapina pasy bezpieczeństwa, większość unijnych państw ma tu lepsze efekty – nie brak takich, w których odsetek ten przekracza 95%. Coraz bardziej dbamy też o bezpieczeństwo najmłodszych. Prawie wszystkie dzieci do lat 3 jeżdżą w fotelikach. Niestety wraz z wiekiem ten odsetek maleje. Z badań wynika, że w przypadku fotelików – najmniej dzieci jeździ w nich na drogach powiatowych 80 proc., a najwięcej na ekspresowych 100 proc. i autostradach 96 proc.
Akcje społeczne KRBRD promujące zapinanie pasów i przewożenie dzieci w fotelikach wspiera policja kontrolując i pouczając kierowców. W stosunku do 2013 roku, w zeszłym kontrole prowadzone w ramach akcji „Pasy” nasiliły się o 23 %. To zaś niewątpliwie przełożyło się na zwiększenie liczby osób zapinających pasy, a w konsekwencji na poprawę stanu bezpieczeństwa na drogach.