Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Symulacja karambolu – największe ćwiczenia służb ratowniczych


Dodano: 06.11.2014

„Karambol na węźle Opacz na Południowej Obwodnicy Warszawy. Na stojącą grupę samochodów najechały kolejne. Bilans: 5 rozbitych aut i 15 poszkodowanych. W jednym z samochodów doszło do rozszczelnienia baku, wskutek czego na jezdnię wyciekł olej napędowy. Trwa akcja ratunkowa“ – tak brzmiałyby doniesienia medialne, gdyby na Południowej Obwodnicy Warszawy faktycznie doszło do wypadku. Na szczęście to tylko ćwiczenia! Symulacja została przygotowana w oparciu o powyższą fabułę. W realizacji wykorzystanych zostanie pięć rozbitych pojazdów. Role poszkodowanych odegra grupa statystów ze Szkoły Głównej Służby Pożarniczej i Warszawskiej Akademii Medycznej.

W akcji ratowniczej wezmą udział jednostki straży pożarnej dysponujące specjalistycznym sprzętem (w tym do ratownictwa chemicznego), policji oraz służby drogowej Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Ze względu na liczbę ofiar, pomoc medyczna udzielana będzie w specjalnie rozstawionym namiocie, a najcięższe ofiary transportowane będą śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Pojawią się samochodowe wraki, zakrwawione ofiary, ratownicy medyczni udzielający pierwszej pomocy, straż pożarna rozcinająca zgniecione wozy i policja dokonująca czynności procesowych na miejscu zdarzenia. Szokujące obrazy mają przemówić do wyobraźni wszystkich użytkowników dróg. Jednocześnie dla służb ratunkowych stanowią okazję do ćwiczeń.

Akcja ma związek z obchodami 10-lecia Polski w UE oraz przypadającymi w tym dniu obchodami Europejskiego Dnia Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Organizatorem wydarzenia jest Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Ogólnodostępne ćwiczenia odbędą się 9 maja 2014 r. (piątek) w godzinach od 10.00 do 12:00 na Południowej Obwodnicy Warszawy (S2/S8) na zamkniętym dla ruchu węźle Opacz.

Serdecznie zapraszamy!!!

Pliki do pobrania


Mapa_dojazdu_na_cwiczenia_sluzb_ratowniczych_9_maja_201412.12.20200.2 MB / pdfPobierz