Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Spotkanie w sprawie projektu EU Road Safety Exchange +


Dodano: 25.05.2023

25 maja w Ministerstwie Infrastruktury gościliśmy delegację Komisji Europejskiej i Europejskiej Rady Bezpieczeństwa Transportu (ETSC).

Spotkaniu przewodniczyli Pan Rafał Weber – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury oraz Pan Antonio Avenoso – Dyrektora Wykonawczego ETSC.

Głównym tematem był projekt EU Road Safety Exchange + (EURSE+) na lata 2023 – 2025. W trakcie dyskusji nad jego kształtem potwierdzono, że będzie to kontynuacja realizowanego w latach 2019-2022 projektu pilotażowego EURSE, którego celem było zmniejszenie liczby ofiar śmiertelnych i ciężko rannych w wypadkach drogowych w UE. Ważnym aspektem była też pomoc w zlikwidowaniu dysproporcji w zakresie bezpieczeństwa drogowego pomiędzy państwami członkowskimi UE poprzez zapewnienie wsparcia tym, którzy mają największy potencjał, aby dokonać znaczących ulepszeń.

Jestem przekonany, że wypracowany tematyczny zakres współpracy z naszymi ekspertami w ramach EURSE+, pomoże Polsce pozostać jednym z liderów poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego w Europie – powiedział wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

Zaplanowany na lata 2023-2025 projekt EURSE+ zakłada rozszerzenie i konsolidację sieci specjalistów do spraw bezpieczeństwa ruchu drogowego. Celem głównym jest pomoc w wyrównaniu poziomu bezpieczeństwa ruchu drogowego w poszczególnych państwach członkowskich UE poprzez zapewnienie wsparcia tym, którzy mają największy potencjał do wprowadzenia znaczących ulepszeń.

EU Road Safety Exchange + to kolejny krok w kierunku osiągnięcia „Wizji zero”, a także zmniejszeniu o połowę liczby ofiar śmiertelnych i poważnych obrażeń w wypadkach drogowych w latach 2020–2030.

W spotkaniu uczestniczyli również przedstawiciele Komisji Europejskiej, Ministerstwa Infrastruktury, Instytutu Transportu Samochodowego, Instytutu Badawczego Dróg i Mostów, Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego, Komendy Głównej Policji, Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oraz Małopolskiej Wojewódzkiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.