Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

SenioRowerowy Weekend, Bezpieczeństwo seniorów


Dodano: 21.09.2016

Rower zyskuje coraz więcej miłośników, w gronie których znajdują się ludzie w każdym wieku. Dlatego Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego przygotowała SenioRowerowy Weekend, Bezpieczeństwo seniorów – inicjatywę, której celem jest poszerzenie wiedzy osób starszych na temat przepisów i bezpieczeństwa ruchu drogowego. Partnerem akcji jest Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa.

Działania KRBRD mają na celu ograniczenie liczby wypadków drogowych z udziałem rowerzystów. Najczęstszymi przyczynami wypadków z udziałem rowerzystów, w tym także seniorów, są: nieprzestrzeganie pierwszeństwa przejazdu, nieprawidłowe wykonywanie manewru skrętu, niedostosowanie prędkości do warunków ruchu, nieprawidłowe przejeżdżanie przejść dla pieszych. Inicjatywa KRBRD ma na celu uświadomienie seniorom jak bezpiecznie poruszać się rowerem w ruchu drogowym oraz wskazać występujące w nim zagrożenia.

W każdy weekend, od 24 września do 23 października 2016 r. KRBRD i MIB we współpracy z ośrodkami kultury, klubami seniora i uniwersytetami Trzeciego Wieku zorganizują dni otwarte w pięciu województwach (łódzkim, śląskim, mazowieckim, lubelskim i małopolskim).

Podczas weekendowych wydarzeń odbędą się warsztaty na temat bezpiecznej jazdy. W specjalnie przygotowanym miasteczku rowerowym uczestnicy będą mieli okazję sprawdzić znajomość przepisów. Na bezpieczeństwo na drodze wpływ ma także stan techniczny pojazdu, dlatego na spotkaniach będzie obecny mobilny mechanik, który odpowie na pytania i pomoże w wykonaniu drobnych napraw rowerów.

Dla uczestników spotkań zostaną zorganizowane konkursy, w których nagrodą będzie jeden z pięciu nowoczesnych rowerów (z kaskiem ochronnym).

Ponadto w każdą niedzielę osoby powyżej 60 roku życia będą miały możliwość bezpłatnego zbadania wzroku w „Okobusach”.

Więcej informacji znajduje się na fanpage’u @wlaczmyslenie oraz na stronie KRBRD.