Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Piknik „Bezpieczne Wakacje” w Skierniewicach


Dodano: 17.06.2024

Symulator zderzeń, prezentacja wozu bojowego Państwowej Straży Pożarnej, wodne koło fortuny, miasteczko kolejowe, serwis rowerowy, konkursy, gry i zabawy – to tylko niektóre z licznych atrakcji, z których mogły skorzystać dzieci podczas pikniku „Bezpieczne Wakacje”, zorganizowanego przez Ministerstwo Infrastruktury i Krajową Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. W organizację pikniku nad zalewem Zadębie w Skierniewicach włączyły się ponadto władze Skierniewic, Wody Polskie, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, PKP Polskie Linie Kolejowe, Główny Inspektorat Transportu Drogowego, Instytut Transportu Samochodowego, Policja, Straż Pożarna, Urząd Lotnictwa Cywilnego, Urząd Transportu Kolejowego oraz Biuro Rzecznika Praw Dziecka.

Podczas pikniku dzieci mogły uczestniczyć także w pogadankach na temat bezpiecznego zachowania nad wodą, stosowania znaków drogowych, zachowania w czasie pożaru, burzy czy wypadku. Pogadanki dotyczyły ponadto zagrożeń, jakie czyhają na dzieci w szkole, w domu i w Internecie.

Wakacje to czas wyjazdów na letni wypoczynek, większej aktywności na świeżym powietrzu. W lipcu i sierpniu dochodzi też do większej niż w innych miesiącach liczby wypadków z udziałem dzieci. Zadbajmy o to, aby zbliżające się wakacje były czasem bezpiecznym dla najmłodszych, czy to podczas odpoczynku nad wodą, czy podczas przejażdżek rowerowych. Bądźmy widoczni, stosujmy się do znaków drogowych, a w razie wypadku czy niebezpieczeństwa pamiętajmy o telefonie alarmowym — powiedział podczas pikniku minister infrastruktury Dariusz Klimczak.

 

Minister Dariusz Klimczak przypomniał też, że Ministerstwo Infrastruktury i Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego rozpoczęły pracę nad przygotowaniem zmian prawnych, które mają na celu zmianę niekorzystnego trendu, jaki obserwujemy w statystykach wypadków na drogach. Zmiany będą dotyczyły m.in. odbierania prawa jazdy za przekroczenie dopuszczalnej prędkości o więcej niż 50 km/h na jednojezdniowych drogach dwukierunkowych poza obszarem zabudowanym.

Wakacyjne ograniczenia w ruchu dla pojazdów powyżej 12 t

W okresie wakacyjnym obowiązuje zakaz ruchu pojazdów i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton na drogach publicznych na obszarze całego kraju w wakacyjne weekendy:

  • w piątki od godz. 18:00 do 22:00;
  • w soboty od godz. 8:00 do 14:00;
  • w niedziele od godz. 8:00 do 22:00.

oraz

  • 14 sierpnia 2023 r. od godz. 18:00 do 22:00
  • 15 sierpnia 2023 r. od godz. 8:00 do 22:00.

Z ograniczeń tych zwolnione są określone grupy pojazdów, np. ciężarówki przewożące artykuły szybko psujące się, lekarstwa i środki medyczne, paliwa oraz żywe zwierzęta, a także pojazdy biorące udział w akcjach ratowniczych i humanitarnych oraz te, które pomagają w usuwaniu awarii i klęsk żywiołowych.