Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Nowe dane dot. stosowania pasów bezpieczeństwa w Polsce


Dodano: 06.11.2014

83% kierowców i 87% pasażerów z przodu zapina w Polsce pasy bezpieczeństwa w samochodach osobowych. Na tylnych siedzeniach pasy zapina już tylko nieco ponad połowa pasażerów.

Z zapiętymi pasami częściej jeździmy na drogach krajowych i w dużych miastach (ponad 85% wszystkich osób siedzących w pojeździe). Wraz z klasą drogi poziom zapinania pasów spada i na drogach powiatowych wynosi już tylko 66%.

Nieco częściej pasy stosują także kobiety niż mężczyźni (85% w porównaniu do 81%), a w porównaniu do innych grup wiekowych pasy zdecydowanie rzadziej zapinają osoby młode w wieku ok. 18-24 lat (73%).

W innych pojazdach stopień zapinania pasów był zdecydowanie niższy i wynosił:

– w samochodach ciężarowych – 36%,
– w ciężarowych z przyczepą – 54%,
– w samochodach dostawczych – 66%,
– w taksówkach – 26%.

W ostatnich tego typu badaniach prowadzonych w Polsce w 2008 r. stopień zapinania pasów był o ok. 6% niższy.

Mimo poprawy, sytuacja w naszym kraju ciągle odbiega od większości krajów UE, gdzie w samochodach osobowych poziom zapinania pasów jest wyższy i tylko dla kierowców i pasażerów siedzących z przodu wynosi powyżej 90%.

Badania dot. stosowania pasów bezpieczeństwa w Polsce, przeprowadzili na zlecenie Sekretariatu Krajowej Rady BRD, eksperci z Politechniki Gdańskiej, Politechniki Krakowskiej oraz Fundacji Rozwoju Inżynierii Lądowej przy okazji zeszłorocznych pomiarów prędkości (raport z badań prędkości znaleźć można tutaj).

Kompletne dane dot. stosowania pasów bezpieczeństwa w linku poniżej:

Stosowanie pasów bezpieczeństwa w Polsce w 2013 r. – raport KRBRD