Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Kto w Polsce jeździ w kasku?


Dodano: 14.09.2014

Blisko 100% motocyklistów i motorowerzystów w Polsce stosuje kaski ochronne. Wśród rowerzystów, którzy takiego obowiązku nie posiadają, używanie kasków jest sporadyczne i wynosi tylko 9% – to wyniki pierwszych w Polsce badań stosowania kasków ochronnych wśród uczestników ruchu drogowego przeprowadzone na taką skalę.

W Polsce nie ma problemu z przestrzeganiem przepisów dot. stosowania kasków wśród motocyklistów i motorowerzystów. Stopień korzystania z tego typu środków ochronnych kształtujący się na poziomie 96% (motorowerzyści) – 98 % (motocykliści) stawia nas na równi z krajami takimi jak Niemcy, Austria czy Dania.

Wśród rowerzystów, którzy nie posiadają obowiązku stosowania kasków odsetek ten jest zdecydowanie mniejszy
i wynosi 9%, przy czym rowerzyści używający kasków to zjawisko obserwowane przede wszystkim w dużych miastach gdzie w ten sposób porusza się co 5ty uczestnik ruchu (dla porównania na pozostałych drogach – zaledwie 1-3%).

Kasków podczas jazdy rowerem nieco częściej używają mężczyźni (o 7% więcej niż kobiety) i osoby młodsze.

Badania stosowania kasków ochronnych przeprowadzili na zlecenie Sekretariatu Krajowej Rady BRD, eksperci z Politechniki Gdańskiej, Politechniki Krakowskiej oraz Fundacji Rozwoju Inżynierii Lądowej przy okazji zeszłorocznych pomiarów. Badania prowadzone były jednocześnie z obserwacją stosowania pasów bezpieczeństwa i fotelików ochronnych.

Raport do pobrania: Stosowanie kasków ochronnych w Polsce w 2013 r.