Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Akcja edukacyjno-informacyjna „Bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego w samym Centrum uwagi”


Dodano: 09.02.2017

Piesi w Polsce nadal stanowią jedną z najbardziej zagrożonych grup uczestników ruchu drogowego. Dlatego 10 lutego 2017 r., w godzinach między 9:00 a 10:00, przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa, Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Główny Inspektor Transportu Drogowego oraz dyrekcja i uczniowie Zespołu Szkół Samochodowych i Licealnych nr 2 w Warszawie będą rozdawać odblaski na placu przed stacją Metra Centrum. Jest to element akcji edukacyjno-informacyjnej, skierowanej do niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Jej celem jest poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego poprzez zachęcanie pieszych, szczególnie dzieci i młodzieży, a także osób starszych, do noszenia elementów odblaskowych. Jest to ważne zwłaszcza w czasie zbliżających się ferii zimowych dla czterech województw, w tym mazowieckiego, rozpoczynających się 13 lutego 2017 r.

Osoby noszące odblaski są lepiej widoczne na drodze. Po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój widziany jest przez kierującego pojazdem z odległości ok. 40 metrów. Osoba posiadająca na sobie elementy odblaskowe staje się widoczna nawet z odległości ok. 150 metrów, co pozwala kierowcy wyhamować lub bezpiecznie go ominąć.

Każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Elementami odblaskowymi mogą być np. przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki. Rekomenduje się, aby odblaski były umieszczone w takim miejscu, żeby znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważane przez kierujących nadjeżdżających z obu kierunków (z tylu i z przodu).